sobota, 30 lipca 2011

Jak zdać za pierwszym razem egzamin na prawo jazdy?

Autorem artykułu jest Michał Kaszta



Niedługo przed rozpoczęciem na Auli egzaminacyjnej jest już komplet ludzi, które bardzo chcą dziś zdobyć prawo jazdy. W pomieszczeniu udaje się zwietrzyć gęstą atmosferę i multum stresu. Emocje sięgają zenitu, jednak okazuje się, że niepotrzebnie – tak nie musi być!

Omawiając temat zdawalności egzaminu na prawo jazdy z miejscowymi egzaminatorami zagłębiliśmy się w temat najbardziej obleganej kategorii B.

Większość z egzaminatorów zgadza się z nami, że o zaliczeniu egzaminu najczęściej decyduje umiejętność opanowania stresu. Okazuje się, że wielu z nas egzamin na prawo jazdy obarcza większym stresem aniżeli takie egzaminy jak matura czy obrona pracy dyplomowej. Najczęściej wynika to z braku pewności siebie co wynika z niedostatecznego przygotowania podczas nauki jazdy.

Sam egzamin teoretyczny nie wymaga większego opisu, ponieważ jego oblanie świadczy jedynie o braku przygotowania albo wykuciu pytań na pamięć – nie bierzemy pod uwagę tego, że kiedy w grę wchodzi stres – pamięć zawodzi. Dodatkowo, pytania na egzaminie mogą niezauważalnie różnić się od tych w Internecie – kiedy widzimy, że z pytaniem jest coś nie tak, zaczynamy panikować jeszcze bardziej i popełniamy głupie błędy. Większość z nas jednak przechodzi przez tą część egzaminu bez większego problemu – czas zatem na egzamin praktyczny, a tutaj do powiedzenia jest już więcej.

Przejdźmy zatem do placu manewrowego – egzaminator wywołuje kolejno ludzi z listy i potwierdza zgodność danych z dowodem osobistym. W tym momencie zaczyna się pierwszy etap egzaminu praktycznego – wiedza techniczna, elementarna obsługa pojazdu. Rozpoczyna się od wskazania i ewentualnego opisania zbiorników na płyny eksploatacyjne, następnie przechodzi się do wykazu świateł – tutaj pojawiają się pierwsze kłopoty. Najczęściej zdający z pośpiechu zapomina o sprawdzeniu wszystkich świateł – to, że światła awaryjne działają, nie oznacza jeszcze, że zadziała sam kierunkowskaz.
Następny etap jest wbrew pozorom bardzo istotną częścią – porządnie przygotowany pojazd to porządna podstawa do zaliczenia egzaminu. Ustawienie fotela, kierownicy i lusterek – niby proste, lecz wielu kursantów popełniło tu bezsensowne błędy. Często przyszły kierowca ustawia kierownicę w taki sposób, że ma ją właściwie pod brodą – to nie tylko zasadniczy błąd, utrudni to też sprawne poruszanie się autem.

Błędy na początku popełniamy głównie dlatego, że nasze myśli wybiegają już na łuk. Niby proste, a okazji do błędu jest mnóstwo – jazda od początku do końca musi być płynna, a zaparkowanie na kopercie precyzyjne. Udało się? Teraz na wstecznym …
Szkoły jazdy praktykują naukę wykonywania tego manewru metodą obliczania pachołków – nie ma nic gorszego. W życiu nikt nam nie postawi pachołków do przeliczania. Poza tym, co jeżeli na egzaminie pachołki będą lekko przesunięte przez uprzedniego zdającego? Wystawiamy się na oblanie w najgorszy możliwy sposób – mniemając, że wszystko jest ok.
Po wykonaniu łuku już tylko ruszanie z ręcznego i na miasto. Błędy popełniane na mieście to temat rzeka, nawet przez sprawnych kierowców. Można by powiedzieć o najczęstszych lub najgłupszych przypadkach, choć wszystkie skutkują jednym – oblaniem egzaminu.

Egzamin na mieście składa się z kilku zadań, takich jak parkowanie, zawracanie czy ruch na skrzyżowaniu. Prawda jest taka, że zdający najczęściej nie mają odpowiedniej koordynacji ruchów, przez co rodzą się błędy. Elementarne manewry zabierają więcej czasu niż powinny, a stres jest potęgowany z wszelką sekundą.
Tak właśnie wygląda typowy egzamin – niestety, żeby zaprezentować wszelkie prawdopodobne błędy i rodzaje ich unikania musielibyśmy napisać kilkutomową encyklopedię. W praktyce ważne jest, żeby opanować stres i skupić się na tym co potrafimy. O reszcie będziemy zastanawiać się w przyszłości, np. czy wybrałem zadowalającą szkołę jazdy?

---

Zapraszam:

Nauka jazdy Rybnik
Prawo jazdy Rybnik


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

czwartek, 28 lipca 2011

Bezpieczeństwo jazdy, a opony



Kierowca powinien bardzo zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Tym bardziej tyczy się to polskich kierowców. Na naszych drogach ginie co roku około pięć tysięcy osób. Wiele tych wypadków jest spowodowanych przez brawurę i głupotę lecz duży odsetek z nich to wynik problemów technicznych związanych z samochodami. Nasuwa się tylko jeden wniosek. Trzeba regularnie kontrolować stan naszego samochodu. Od tego zależy nasze życie i zdrowie.

Szczególny nacisk trzeba kłaść na takie elementy naszego pojazdu jak opony. Mają szczególny wpływ na bezpieczeństwo naszej jazdy samochodem. Opony trzeba regularnie kontrolować i wymieniać.

Jeśli już musimy wymieniać opony to pamiętajmy, żeby zawsze były to opony najwyższej jakości i od najlepszych producentów. Zapewnimy sobie tym komfortową jazdę i co najważniejsze, bezpieczną. Lecz jeśli musimy już kupować opony używane, z braku funduszy, to pamiętajmy, żeby wybierać te najmniej zużyte. Jest to bardzo ważne jeśli chcemy dbać o nasze bezpieczeństwo oraz naszych pasażerów.

Opony są najczęściej wymieniane przed sezonem zimowym. Wtedy trzeba również pamiętać o tym, żeby zrobić to odpowiednio wcześnie. Jeśli zapomnimy o tym i zrobimy to na ostatnią chwilę to możemy mieć wiele nieprzyjemności, na przykład długie oczekiwanie w kolejkach.

Wymiany dokonuje także po sezonie, zmieniamy je wtedy na opony letnie. Wielu początkujących twierdzi, że pomiędzy oponami zimowymi i letnimi nie ma żadnej różnicy. Bardzo się co do tego mylą. Opony zimowe jak i letnie mają całkiem inną budowę oraz strukturę bieżnika. Każdy rodzaj opon jest przystosowany do warunków atmosferycznych w jakich ma być używany.

Warto o tym pamiętać i stosować się do tego jeśli chcemy zawsze jeździć bezpiecznie. Nie wolno oszczędzać na bezpieczeństwie.

Myślę, że wyobraźnię poszerzyć może jeszcze ten filmik:



Teksty.Gniotek.com - do przedruku.

Bezpieczeństwo jazdy, a opony

środa, 27 lipca 2011

O samochodach słowa



Samochód jest najbardziej popularnym środkiem transportu. Wszystko dzięki jego wielu zaletom. Przede wszystkim jest stosunkowo tani w utrzymaniu oraz zapewnia nam dużą mobilność, mając samochód możemy się wybrać gdziekolwiek chcemy. Samochody są także coraz tańsze, stać na nie coraz więcej osób. Lecz o samochód trzeba dbać, najmocniej o najważniejsze części, w tym przede wszystkim o opony.

Opony mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo naszej jazdy. Odpowiadają w większej mierze za prowadzenie samochodu. Dlatego trzeba regularnie sprawdzać stan samych opon oraz ciśnienie powietrza w oponach. Wszystko musi być w jak największym porządku, żaden kierowca nie może sobie pozwolić na żadne uchybienia w tym kierunku. Od tego zależy naprawdę bardzo wiele.

Opony trzeba również okresowo zmieniać, na zimę oraz po zimie. Jest to bardzo ważne. Pamiętajmy, żeby podczas zmiany zadbać o to, żeby opony były jak najmniej zużyte i prezentowały wysoką jakość. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup nowych opon lecz te na prawdę są dość drogie i nie każdego stać na takie zakupy i to raz do roku.

Wiele osób zapomina o tym, wtedy to może skończyć się bardzo tragicznie. Doskonale wiemy, że oszczędzanie na bezpieczeństwie może być bardzo niebezpieczne. Nie warto czegoś takiego praktykować.

Wie o tym każdy doświadczony kierowca, dobrze jeśli i Ty o tym się dowiedziałeś. Opony mają bardzo duży wpływ na jazdę samochodem i powinny być regularnie przez nas sprawdzane. Brak tych kontroli możemy bardzo negatywnie odczuć podczas jazdy. Na prawdę nie warto tego ryzykować, tym bardziej jeśli brać pod uwagę, że na polskich drogach co roku ginie 5000 osób, wiele z nich z powodu wadliwych samochodów, ile dokładnie przez złe opony? Tego nie wiemy. Dlatego zawsze pamiętajmy o regularnych kontrolach.



Teksty.Gniotek.com - do przedruku.


O samochodach słowa

wtorek, 26 lipca 2011

Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy.

Autorem artykułu jest Michał Steciak



Nauka jazdy to nie tylko umiejętność prowadząca do opanowania kierowania samochodem czy motorem, ale to przede wszystkim sztuka kompromisu i bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym. Samodzielna podróż za kierownicą jednośladu lub większego pojazdu, przeznaczona jest dla każdego kto wiedzę na temat prowadzenia pojazdów posiądzie.

Jak nauczyć się mądrze prowadzić samochód? Zazwyczaj na kurs prawa jazdy zapisują się młodzi ludzie, którzy ukończyli 18 rok życia i dla których zdobycie licencji kierowcy, jest kolejnym etapem na drodze ku samodzielnemu i dorosłemu życiu. O czym należy pamiętać wybierając się na kurs? i czego należy unikać, aby nauka jazdy była efektywna i najlepiej przygotowała nas do egzaminu na prawo jazdy?

I etap – czyli wybór odpowiedniego Ośrodka Szkolenia Kierowców
Wbrew powszechnej opinii, wybór odpowiedniego miejsca szkoleniowego jest bardzo ważny. Przede wszystkim istotą wyboru powinna być kadra, która to będzie nas uczyć i razem z nami będzie pokonywać kolejne etapy edukacji, które pozwolą nam zdać egzamin na prawo jazdy. Dzięki przyjaznemu podejściu do kursanta, instruktorzy jazdy zyskują sobie zaufanie wśród przyszłych kierowców, a to z kolei powoduje, że zarówno atmosfera podczas kursów, jak i sam proces nauczania jest znacznie bardziej efektywny.

II etap – przygotowanie do testów teoretycznych
Podczas kursu na prawo jazdy każdy uczestnik będzie musiał odbyć szereg wykładów dotyczących zasad poruszania się po drogach, poznać znaczenie poszczególnych grup znaków drogowych, a także przejść szkolenie z pierwszej pomocy. Podczas wielogodzinnych wykładów można się dowiedzieć o regułach prowadzenia pojazdu, można przeanalizować wiele trudnych sytuacji, na przykład na skrzyżowaniach czy rozjazdach dróg. Każdy wykład kończy się zazwyczaj podsumowaniem danej grupy zagadnień poruszonych podczas szkolenia. Wszystkie informacje, które zostaną przekazane należy zapamiętywać i systematycznie sobie je powtarzać. Dzięki temu będziemy w stanie rozwiązać test egzaminacyjny, składający się z wielu pytań zamkniętych, wielokrotnego wyboru.

III etap – pierwszy raz za kółkiem samochodu
Po zakończeniu teoretycznej części kursu na prawo jazdy nadchodzi moment, w którym całą poznaną wiedzę będzie można zastosować w praktyce i zacząć poruszać się wraz z instruktorem po coraz to większym obszarze miasta i województwa. Nauka jazdy sprawia, że kursant nabywa wszystkie umiejętności, jakie powinien mieć doświadczony kierowca, czyli zdolność do poruszania się w terenie, opanowanie, odporność na sytuacje stresowe, czy też umiejętność zachowania się w trudnych sytuacjach na drodze.

Po zakończeniu kursów praktycznych i przyswojeniu całej partii materiału teoretycznego nie pozostaje już nic innego, jak tylko wybrać się do odpowiedniej jednostki egzaminacyjnej, czyli do popularnego WORDa (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) i wyznaczyć termin egzaminu na prawo jazdy.

---

Michał STECIAK
OSKZebra.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

poniedziałek, 25 lipca 2011

START

Witam.

Na swoim blogu postaram się umieszczać wszelkie informacje na temat motoryzacji.
Będą to najciekawsze wiadomości znalezione w internecie, a także własne.

Jeśli ktoś będzie miał coś ciekawego, czym warto się podzielić z innymi czytelnikami, to niech napisze.

Wszelkie pochwały, uwagi, a nawet krytyki są ważne i mile widziane.

A więc zaczynamy